FUNDATORKA - Magdalena Joanna Borkowska
FUNDACJA PIERWSI DLA PIERSI to wynik głębokiego zaangażowania i empatii, jakie Fundatorka i Założycielka, pani Magdalena Joanna Borkowska ma wobec spraw pacjentek chorych na raka piersi. Jej osobiste przeżycia (również chorowała na raka piersi), pragnienie zmiany i poprawy jakości życia kobiet w trakcie i po leczeniu raka piersi, skłoniły Ją do powołania naszej Fundacji. Magdalena Borkowska postanowiła poświęcić swoje doświadczenie i zasoby na rzecz wsparcia kobiet zmagających się z nowotworem piersi.
Magdalena Joanna Borkowska z wykształcenia prawnik, całe swoje zawodowe życie związana jest z systemem ochrony zdrowia. Przez wiele lat pracowała w Podlaskiej Regionalnej Kasie Chorych oraz Narodowym Funduszu Zdrowia. Od 2017 roku na stanowisku Dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej – Curie.
Jako dyrektor podkreśla, że szpital to ludzie, a przede wszystkim pacjenci, których dobro jest najwyższą wartością.
„Strach przed chorobą onkologiczną ma wpływ na najbliższe otoczenie pacjenta, dlatego niezbędne jest holistyczne spojrzenie zarówno na sam proces leczenia, ale także działalność profilaktyczną i edukacyjną” – stoi na stanowisku Fundatorka Fundacji.
Misją FUNDACJI PIERWSI DLA PIERSI jest pomoc kobietom chorym na raka piersi oraz ich rodzinom, inicjowanie projektów edukacyjno – profilaktycznych, społecznych oraz zdrowotnych.
Działając jako Fundatorka i Założycielka Fundacji, Magdalena Joanna Borkowska jest inspiracją, pokazując, że jedna osoba może mieć znaczący wpływ na poprawę życia wielu innych.
Główne cele Fundacji
FUNDACJA PIERWSI DLA PIERSI powstała, aby nieść pomoc osobom chorym na raka piersi i ich bliskim. Naszą ideą jest propagowanie wykonywania badań profilaktycznych, aby mieć możliwość wykrycia choroby we wczesnym stadium.
Skupiamy się też na organizacji wydarzeń kierowanych do pacjentów w celu dotarcia z aktualną wiedzą naukową dotyczącą profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia nowotworów piersi.
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Największą zachorowalność notuje się u kobiet w przedziale wiekowym 55-65 lat, u młodszych jest ona znacznie mniejsza. Niepokojący jest też fakt, że liczba rozpoznań z roku na rok wciąż wzrasta. Szybkie wykrycie choroby i podjęcie leczenia daje pacjentom szansę na całkowite wyleczenie i powrót do normalnego funkcjonowania.
Zarząd Fundacji
Dr hab. n. med. Mariusz Koda
Prezes Zarządu
dr n. med Bogumiła Czartoryska – Arłukowicz
Wiceprezes Zarządu
Mgr Wioletta Podgórska-Podstawka
Członek Zarządu